Jedno Zoo, szesnastu fotografów, trzydziestu sześciu opiekunów, trzy tysiące zwierząt. Będzie się działo!
29.05.2013
„Jestem autorem. Znam swoje prawa” vol. 1 za nami. CDN!
10.06.2013

[aktualizacja 10.06.2013] „Twoje zdjęcie. Twoje prawo. Spotkanie z prawem autorskim i własnością intelektualną” za nami zobacz jak było.

Stowarzyszenie Płocka Grupa Fotograficzna wspólnie z firmą Nikon Polska, autorem projektu fotoprawo.pl ma zaszczyt zaprosić na ogólnopolskie spotkanie dotyczące prawa autorskiego:

  • „Twoje zdjęcie. Twoje prawo. Spotkanie z prawem autorskim i własnością intelektualną”,

które odbędzie się w ramach rozpoczętej przez nasze stowarzyszenie ogólnopolskiej kampanii społecznej dotyczącej ochrony i przestrzegania prawa autorskiego oraz poszanowania własności intelektualnej w kontekście fotografii i filmu:

  • „Jestem autorem. Znam swoje prawa”.

Przystępnie podaną wiedzą w formie wykładu będzie dzielił się z Wami Wiktor Sobolewski specjalista do spraw produktów zawodowych, odpowiedzialny w Nikon Polska za program Nikon Professional Services (NPS) oraz projekt fotoprawo.pl

„Jestem autorem. Znam swoje prawa” Ogólnopolska kampania społeczna dotycząca ochrony prawa autorskiego i poszanowania własności intelektualnej w kontekście fotografii i filmu  Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna

„Twoje zdjęcie. Twoje prawo. Spotkanie z prawem autorskim i własnością intelektualną” w ramach „Jestem autorem. Znam swoje prawa” ogólnopolskiej kampani społecznej Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna

Spotkanie, będzie miało miejsce w piątek 07.06.2013r o godz. 17:00 w auli budynku 9E Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica, 09-402 Płock, Al. Kilińskiego 12. (zobacz jak dojechać) .

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje jedynie błyskawiczna poniższa rejestracja.

Pierwsze 50 zarejestrowanych osób, z którymi spotkamy się tego dnia otrzyma od nas unikalne upominki, pamiątki nawiązujące do tematyki naszego wykładu. Nie czekaj. Zarejestruj się teraz.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

  • Konkurs!

Spośród wszystkich uczestników „Twoje zdjęcie. Twoje prawo. Spotkanie z prawem autorskim i własnością intelektualną”, którzy podczas rejestracji uzasadnili dlaczego chcą uczestniczyć w naszym wydarzeniu wybierzemy 6 najciekawszych wypowiedzi, które nagrodzimy nagrodami książkowymi o tematyce fotograficznej od naszego partnera Księgarni Internetowej Helion. Do kolejnego konkursu w którym do wygrania będą dodatkowe tytuły fotograficzne zaprosimy Was po wydarzeniu.

  • Dlaczego powinieneś być z nami tego dnia?

Jeśli kiedykolwiek w życiu zrobiłeś chociaż jedno zdjęcie, jeśli nagrałeś chociaż 15 sekundowy film swoim telefonem komórkowym jesteś AUTOREM. Warto żebyś znał swoje prawa. Nie ważne jest czy fotografujesz najnowszym pełnoklatkowym wykonanym w niemal kosmicznej technologii aparatem cyfrowym czy starym analogowym Zenitem to spotkanie jest dla Ciebie.

Używasz Facebooka, Naszej Klasy, Twittera, Google Plus a może Instagrama? Tym bardziej nie powinno Cię u nas zabraknąć.

Prowadzisz agencję reklamową, drukarnię, wydawnictwo? Powinieneś wiedzieć więcej. Czekamy na Ciebie.

Bez względu na to czy jesteś fotoamatorem czy osobą zawodowo zajmującą się fotografią lub filmem – spotkajmy się 07.06.2013 o godz. 17:00 w Płocku.

Oprócz przystępnie podanej wiedzy, popartej konkretnymi z życia wziętymi przykładami na uczestników naszego wydarzenia czeka drobny poczęstunek.

Dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku.

  • Pierwszy w Polsce publiczny pokaz  AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR !

Podczas naszego wydarzenia będzie miała miejsce rzecz niecodzienna, prezentacja sprzętu firmy Nikon połączona z pierwszym w Polsce publicznym pokazem obiektywu AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR !

Pokaz AF-S NIKKOR 800 MM F/5,6E FL ED VR

Pierwszy w Polsce publiczny pokaz obiektywu AF-S NIKKOR 800mm f/5.6E FL ED VR
fot. materiały prasowe producenta

Firma Nikon wprowadza do swojej oferty superteleobiektyw stałoogniskowy AF-S NIKKOR 800 mm f/5,6E FL ED VR z dedykowanym telekonwerterem AF-S TC800-1,25E ED. Nowy model, jako pierwszy wśród obiektywów NIKKOR, oferuje użytkownikom dostęp do innowacyjnych rozwiązań, takich jak elektromagnetyczne sterowanie przysłoną czy soczewki z fluorytu, gwarantując doskonały obraz oraz pełną wygodę pracy profesjonalnym fotografom sportowym i reporterom.

Firma Nikon ogłosiła prowadzenie prac nad obiektywem AF-S NIKKOR 800 mm f/5,6E FL ED VR już latem 2012 roku. Prototypy były prezentowane na targach Photokina w Kolonii i testowane m.in. podczas największych imprez sportowych.

„Opracowaliśmy model AF-S NIKKOR 800 mm f/5,6E FL ED VR z myślą o potrzebach najbardziej wymagających profesjonalnych fotografów. Aby sprostać wysokim oczekiwaniom, zmniejszyliśmy tradycyjnie dużą masę superteleobiektywu, zastosowaliśmy nowe dla serii NIKKOR technologie oraz zaprojektowaliśmy ściśle dopasowany telekonwerter, dodatkowo zwiększający ogniskową obiektywu” – mówi Zurab Kiknadze, kierownik ds. produktów w dziale obiektywów, akcesoriów i oprogramowania firmy Nikon Europe.

  • Jestem autorem. Znam swoje prawa.

Ogólnopolska kampania społeczna dotycząca ochrony prawa autorskiego i poszanowania własności intelektualnej w kontekście fotografii i filmu Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna.

Płocka Grupa Fotograficzna jako jeden z celów statutowych ma edukację w zakresie prawa autorskiego. Jednym z nich jest walka z fotograficzną nieuczciwością związaną z prawem autorskim, jednocześnie chcemy podnosić świadomość społeczną w dziedzinie prawa i własności intelektualnej. Zmierzamy do tego, by publikacje materiału fotograficznego i filmowego w dzisiejszych czasach nie wiązały się z ryzykiem utraty kontroli nad zamieszczonym materiałem.

Zdajemy sobie sprawę, że jest to długi, żmudny i niełatwy proces, ale uważamy że nie można się od tej pracy uchylać. Wymaga on konsekwencji, zaangażowania możliwie największej ilości zainteresowanych osób, nagłośnienia problemu oraz wytrwałości. W grę wchodzi zmiana ludzkich przyzwyczajeń, a te nie poddają się łatwo. Obawiamy się, że jeśli nie pojawią się zdecydowane postawy, rewolucja cyfrowa i internetowa może przynieść fotografii więcej szkody niż pożytku.

Płocka Grupa Fotograficzna fot. Arek Gmurczyk

Płocka Grupa Fotograficzna fot. Arek Gmurczyk

Rozwój i upowszechnienie internetu pociągnęło za sobą wiele wcześniej nieznanych w takiej formie zjawisk. Jednym z nich jest pojawienie portali społecznościowych. Wyspecjalizowane strony internetowe stały się miejscem wymiany informacji, poglądów, komentarzy, zdarzeń, zdjęć. Spektrum jest bardzo szerokie. Od królującego na tym polu Facebooka, poprzez Twittera, MySpace do Instagrama. Wszystkie umożliwiają załadowanie materiału multimedialnego, a niektóre się w tym specjalizują. Do tego dochodzą specjalizowane serwisy obsługujące blogi, które również umożliwiają zamieszczanie takiego materiału. Ilość zdjęć i filmów umieszczonych w różnych serwisach już przestała być policzalna, możliwe są jedynie ogólne szacunki.

Materiał, który znajduje się w sieci prezentuje najszersze możliwe spektrum, zarówno pod względem jakości technicznej bądź artystycznej jak i pod względem różnorodności autorów. Można równie łatwo trafić na wspaniałe prace mistrzów światowego formatu jak i pamiątki wykonane przez mniej lub bardziej uzdolnionych nastolatków. Oprócz autorów pojawiła się również grupa poszukiwaczy. Sobie znanymi metodami przetrząsają zasoby światowej sieci wyłapując perełki. Chyba najbardziej reprezentatywnym przykładem miejsca spotkań poszukiwaczy jest serwis Tumblr.com. Zawiera mnóstwo zdjęć, które są kaskadowo podłączane pod kolejne blogi użytkowników. Przeważająca większość zdjęć jest pobrana z innych miejsc sieci. Rzadko kiedy trafiają się prace własne użytkowników.

Opisane powyżej przykłady pokazują, że materiał wrzucony do sieci żyje własnym życiem i praktycznie nie ginie. Jeśli coś się gdzieś pokazało publicznie, można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć, że znalazł się użytkownik, który to skopiował na własny dysk. Nawet usunięcie nie gwarantuje zlikwidowania dostępu do opublikowanego materiału. Niektóre portale wręcz przyznają się do tego, że nie kasują plików, które użytkownik przestał udostępniać.

Media społecznościowe i rewolucja fotografii cyfrowej spowodowały, że ofiarami naruszenia praw autorskich mogą być nie tylko znani twórcy, ale również przeciętni użytkownicy internetu. Może akurat nasz film czy zdjęcie wzbudzi gdzieś zainteresowanie, pożądanie i chęć posiadania na stałe. To samo w sobie nic złego, tym bardziej że mile łechce ego autora. Gorzej, gdy nowy posiadacz materiału zechce się nim podzielić jeszcze z kimś, nie pytając twórcy o zgodę. Wtedy już przestaje być przyjemnie.

Prawa autorskie dotyczą nas wszystkich. Nie są trudną dziedziną, którą możemy sobie zdjąć z głowy, myśląc, że „niech się martwią ci, co na tym zarabiają”. Tak jak każdy z nas może być potrącony na ulicy przez samochód, tak każdy z nas może paść ofiarą naruszenia naszych praw twórcy dzieła. Jesteś autorem. Znaj swoje prawa.

Sytuacja jest złożona i niewdzięczna. Z jednej strony mamy wielkie możliwości sieci i idące za tym zagrożenia. Z drugiej mamy niewiedzę naruszającego prawa (w najlepszym przypadku) lub premedytację (w najgorszym). Z trzeciej autora, który nie bardzo wie jak się bronić. Jeśli dołożymy do tego tradycyjną w Polsce niechęć do jakichkolwiek przepisów obraz jawi się dość ponury.

Nie oznacza to jednak, żeby usiąść i płakać. Nie będzie lekko, nie będzie łatwo, czasami będzie nieprzyjemnie. Ale jeśli sami twórcy nie wezmą się za sprawę na serio i z energią sytuacja nigdy się nie zmieni. Z kolei oczekiwanie, że ktoś za nas coś zrobi zalatuje naiwnością przemieszaną z lenistwem. O swoje interesy trzeba walczyć. Im więcej osób będzie miało tego świadomość i wolę działania tym szybciej zmieni się sytuacja. Na początek wystarczy, że autor będzie pytany o zgodę na wykorzystanie materiału. Już to będzie wielkim sukcesem w porównaniu z prawami dżungli, które obecnie prawie wszyscy stosują.

Bardzo krzepiącym faktem jest, że pionierską kampanię na rzecz ochrony praw autorskich w Polsce w kontekście fotograficzny uruchomił gigant fotografii – firma Nikon. Światowa marka, o imponującej historii i wielkim wkładzie w kulturę światową, rozpoznawalna wszędzie i ciesząca się sympatią klientów i szacunkiem konkurencji. Stowarzyszenie Płocka Grupa Fotograficzna jest dumna z faktu, że akcja Nikona „Twoje zdjęcie – twoje prawo” jest powiązana z naszą kampanią na rzecz praw autorskich i własności intelektualnej. Cieszymy się również, że firma z godnym naśladowania projektem „Twoje zdjęcie. Twoje Prawo.” była gościem honorowym naszej inauguracyjnej konferencji prasowej w kwietniu br.

Współpraca z globalnym producentem i inicjatorem akcji jest dla nas niezwykle cenna. A że nie jest to jednowymiarowe czy powierzchowne najlepiej świadczy fakt, że Nikon Polska na czas i miejsce pierwszego polskiego publicznego pokazu swojego najnowszego super teleobiektywu 800/5.6 E FL ED VR wybrał spotkanie w Płocku organizowane przez Stowarzyszenie Płocka Grupa Fotograficzna!

To najlepszy dowód, że jesteśmy traktowani jako poważny i przyszłościowy partner. Mamy nadzieję, że po tak imponującym początku nasza współpraca z Nikonem wejdzie w nowy wymiar, nową jakość. Nie zamierzamy ukrywać, że współpraca z firmą, która jest jedną z legend fotografii napawa nas dumą.

Naszym celem jest, aby ta akcja miała możliwie najszerszy zasięg. Do współpracy zapraszamy wszystkie firmy i instytucje, które chcą aktywnie uczestniczyć w popularyzacji problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.

 

  • O Płockiej Grupie Fotograficznej 

Stowarzyszenie Płocka Grupa Fotograficzna zostało powołane 21.02.2013 w ramach sformalizowania działalności grupy miłośników fotografii z Płocka. Grupa istnieje nieprzerwanie od 2008 roku zrzeszając płocczan, w których wspólnym polu zainteresowania pozostaje fotografia, filmowanie oraz grafika komputerowa.

Początki grupy wywodzą się z forum użytkowników marki Nikon, gdzie istniały grupy regionalne. Jedną z takich grup była grupa „Płock”, gdzie nawiązały się pierwsze znajomości pomiędzy początkowo anonimowymi użytkownikami. Wraz ze wzrostem ilości członków, dużą ilością poruszanych problemów i świadomością, że została przekroczona „masa krytyczna”, pojawił się pomysł stworzenia własnego, płockiego forum. Takie forum miało skupiać płockich fotografów, niezależnie od posiadanego sprzętu czy doświadczenia. Idea płockiego forum fotograficznego okazała się wystarczająco nośna by przyciągać nowych członków. Rozmowy na forum zaczęły przeradzać się w spotkania, plenery, wspólne wyjazdy na imprezy ciekawe pod względem fotograficznym, tak w kraju jak i zagranicą.

W dniu 11 kwietnia 2013 Stowarzyszenie otrzymało oficjalne potwierdzenia członkostwa w Stowarzyszeniu Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej, członka operacyjnego i jedynego reprezentanta Polski w Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP, będącej jedyną międzynarodową organizacją fotograficzną, która została uznana i jest reprezentowana przez UNESCO.

Konferencja inauguracyjna Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna fot. Skibek

Celami jakie postawiło sobie Stowarzyszenie Płocka Grupa Fotograficzna są:

1. Promowanie Miasta Płocka i okolic w ramach działań statutowych Stowarzyszenia.
2. Promowanie fotografowania, filmowania, grafiki komputerowej i związanych z nimi aktywności wśród obywateli.
3. Edukacja społeczeństwa w zakresie prawa autorskiego oraz poszanowania cudzej własności intelektualnej.
4. Pielęgnowanie zasad etyki zawodowej, kultury oraz krzewienie godnego zachowania wśród młodzieży oraz w środowiskach fotograficznych.
5. Propagowanie wśród społeczeństwa bezpośrednich i pośrednich korzyści związanych z fotografowaniem, filmowaniem i grafiką komputerową.
6. Integracja społeczna i zawodowa grup związanych z fotografowaniem i filmowaniem oraz grafiką komputerową i powiązanymi z nimi tematami.
7. Popularyzacja wiedzy o fotografii, filmowaniu, grafice komputerowej oraz polepszanie umiejętności osób zajmujących się powyższymi dziedzinami zrzeszonych w stowarzyszeniu oraz działających poza „PGF”.
8. Szkolenie osób zainteresowanych fotografią, filmowaniem, grafiką komputerową oraz ich dalszym nauczaniem.
9. Umożliwianie osobom związanym z fotografią, filmowaniem i grafiką komputerową wzajemnej wymiany informacji, wzajemnego przedstawiania nowych technik oraz wspólnego tworzenia.

Więcej o nas

  • Dlaczego warto przyjechać do Płocka?

Jeśli jeszcze nigdy tu nie byliście a fotografujecie lub filmujecie, w skrócie: jesteście wrażliwi na otaczające Was piękno koniecznie musicie zobaczyć unikalne pod każdym względem położenie naszego miasta na Wzgórzu Tumskim.

PŁOCK – od wieków górą!

Płock, to nie tylko fenomenalne położenie na wysokiej skarpie nad Wisłą, uwieczniane od wieków przez mistrzów pędzla i fotografii. Jego magia polega także na wyjątkowym uroku, jaki tworzy połączenie historii i nowoczesności. Bazylika Katedralna, skarbiec w Muzeum Diecezjalnym, secesja w Muzeum Mazowieckim, najstarsza szkoła w Polsce – „Małachowianka”, czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia to tylko część miejsc, które trzeba w Płocku zobaczyć. Warto wybrać się tu całą rodziną, gdyż i na dzieci czeka tu wiele atrakcji. Największą jest ogród zoologiczny, w którym żyje ponad 3,5 tys. zwierząt. W sezonie letnim do zoo dojedziemy Ciuchcią Tumską.

Płock fot. Arek Gmurczyk

Płock fot. Arek Gmurczyk

Płock fot. Marek Jeznach

Płock fot. Marek Jeznach

Bogaty kalendarz letnich imprez, to jeszcze jeden powód, aby odwiedzić Płock. W letnie wieczory, plaża, amfiteatr i Stary Rynek rozbrzmiewają muzyką. Na naszej unikalnej miejskiej plaży odbywają się duże międzynarodowe festiwale. Młodych ludzi przyciąga Audioriver (www.audioriver.pl) – największy w Polsce festiwal z muzyką elektroniczną. Jest też Reggaeland z muzyką reggae (www.reggaeland.eu). Całe rodziny uczestniczą w Dniach Historii Płocka, Jarmarku Tumskim i w Pikniku Lotniczym. Stałe grono sympatyków ma Letni Festiwal Muzyczny i inaugurująca go Rockowa Noc z Orkiestrą oraz Rynek Sztuki, łączący teatry uliczne z jazzem i kinem „pod chmurką”.

Malownicza skarpa to nie tylko piękny taras widokowy na rozlewającą się po horyzont szeroką wstęgę Wisły, to także świadek kulturowego i historycznego bogactwa miasta. Na Wzgórzu Tumskim powstała katedra i zamek. Tu miał swą siedzibę Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, a Płock był wówczas stolicą Polski.

Ten widok na rzekę, skrzącą się srebrzyście między szerokimi równinami Mazowsza, inspirował budowniczych, którzy wznieśli miasto piękne i dumne, oddychające pełną piersią szerokich ulic i urokliwych kamienic.

Płock fot. Hubert Dajnowski

Płock fot. Hubert Dajnowski

Dziś wszyscy podziwiają w Płocku piękną panoramę i niezwykłe zachody słońca nad Wisłą, wprost stworzone dla zakochanych. Goście mogą uczestniczyć w licznych festiwalach, m.in.: muzyki elektronicznej czy reggae, obejrzeć pokazy lotnicze, popływać po Wiśle statkiem spacerowym bądź szybka łodzią motorową, zwiedzić starówkę Ciuchcią Tumską, albo wybrać się z dziećmi do Zoo. Mogą szukać wyciszenia w licznych świątyniach i sanktuarium świętej Faustyny. Tu każdy znajdzie moc atrakcji, ale i miejsce na chwilę zadumy.

Płock fot. Hubert Dajnowski

Płock fot. Hubert Dajnowski

Płock, to lato pełne wrażeń. Zapraszamy!

Informacje na temat bazy noclegowej:
link 1
link 2

O miejscach które warto odwiedzić w Płocku przeczytacie na:

link 

  • A wiecie co jest w tym wszystkim najlepsze?

Z Warszawy jest do nas jedyne 100km. Mniej więcej tyle samo z Łodzi. Z Wrocławia 285km. No to jak? Wpadniecie 🙂 ?

  • Pytania?

Kontakt

 

p.s  chodzą słuchy że po wszystkim planowane jest jakieś nieoficjalne aferparty w okolicach Rynku Starego Miasta w Płocku…

Informacje o naszym mieście na podstawie strony UMP i Płockiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Informacje o AF-S NIKKOR 800 MM F/5,6E inf. prasowe.

[arek gmurczyk]

 

3 Komentarze

  1. […] Uczestników obowiązuje jedynie błyskawiczna rejestracja dostępna na stronie pgf.x9d.de/jestem-autorem. Dla pierwszych 50 uczestników przewidziano specjalne upominki tematyczne. Organizatorzy […]

  2. […] prawa autorskiego oraz poszanowania własności intelektualnej w kontekście fotografii i filmu „Jestem autorem. Znam swoje prawa.” Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna w #PSBV będę chciał zwrócić uwagę na temat prawa […]

Dodaj komentarz